Back to posts

Headless CMS Nedir?

Berkay Demirbas

Headless CMS Nedir ?

Headless CMS web sitenizdeki front-end ile host edildiği yerin ayrı tutulduğu bir içerik yönetim sistemidir aslında.

Bir Headless CMS, tamamen API odaklı, son kullanıcının tarayıcıdan API'ye bağlandığı yada Git'teki (GitHub, GitLab) içeriğin güncellenmesiyle de çalışabilir.

Wordpress, Drupal gibi en çok kullanılan eski CMS'lerin tam tersidir. Bu eski CMS'lerin her biri, hizmet vermek için devreye girdiği her seferinde, siteyle birlikte geleneksel olarak bir hosting üzerinde barındırılması ve içeriklerle birlikte oluşturulması gereken CMS'lerdir.

Headless CMS'ler ise içeriklerin nerede sunulduğuyla ilgilenmez, tamamen front-end'e bağlı değildir ve herhangi bir platformda gözükebilir ve düzenlenebilir.

Sunucuya ihtiyaç duymaz ve doğrudan CDN ile aktarılabilir.

Nasıl Yani?

Örneğin bu yazıyı okuyorsanız, raufsamestone.com/headless-cms URL'inde gözüken web sitesindesinizdir ve bu web sitesi de React tabanlı Gatsby ile Netlify üzerinden servis edilerek çalışmakta. Ve her bir sayfa aslında birer Markdown dosyası. Ve bu Markdown dosyalarının oluşturulup düzenlemesi, Gatsby üzerinde bunun generate edilmesi ve birer eşsiz sayfa olarak Netlify'da build edilmesi gerekiyor. Şimdi, bu içeriği nasıl yazabiliriz?

Herhangi bir editorle.
Markdown Editor

Ya da bir Headless CMS aracılığıyla. Burada Forestry kullanıyorum.

Forestry Headless CMS Dashboard

İçeriği yazdıktan sonra, Git-Based olan Forestry, yapılan değişikliği yani oluşturduğu markdown dosyasını, doğrudan web sitenin GitHub üzerindeki repository'sine gönderiyor ve Netlify'da bunun yeni ve güncel bir Branch olduğunu görüp burada yeralan tüm dosyaları build edip canlıya alıyor.

Bu durumda Headless CMS'leri de git-tabanlı ve API odaklı olarak ikiye ayırmak mümkün.

Git-Tabanlı Headless CMS

Git üzerindeki repository'de bulunan dosyaların manipüle edilmesiyle içerik yönetimi sağlanır. Çoğu geliştirici ve içerik yöneticisi bu yöntemi tercih eder. Tüm içerikle Markdown, YAML gibi dosyalarda saklanabilir. Git'in ana mantığı olan olan versiyon kontrolü ve bir önceki branch'e geri dönme özelli, web projenize büyük avantaj sağlar. Ancak bununla birlikte repository'nizdeki dosya boyutunun yüksek olması, medya formatlarının stabil olarak saklanamaması gibi sorunlar dolayısıyla da bazı dezavantajları var.

API Odaklı Headless CMS

Contentful ve Prismic gibi tamamen API odaklı çalışan CMS'lerdir. Sitedeki içerik değişikliğinde de her seferinde tüm siteyi build etmesine gerek kalmaz ve birden fazla uygulamaya tek bir noktadan veri sağlayabilir. Ancak Git-Tabanlı gibi versiyon ve branch kontrolü yoktur.

Headless CMS, Jamstack CMS ya da Decoupled CMS olarak da biliniyor.

Hangi Headless CMS daha iyi?

2020 yılı içerisinde kullanabileceğiniz en iyi headless CMS'ler;

Netlify CMS

Netlify'ın kurduğu ve kendi dashboardu içerisinde yönetebileceğiniz, açık kaynaklı bir CMS'dir. Kompleks site mimarisi ve içerikler için YAML ve Markdown formatlarını destekliyor ve aynı zamanda localde de çalıştırabiliyorsunuz. Arayüzündeki fieldları kendiniz, içeriğinize göre ayarlamak zorundasınız. Kurulumu bu esnada biraz uzun sürüyor. Çoklu kullanıcıyla ortak içerik üzerinde çalışma, workflow ve draft gibi özellikleri de mevcut.

Kurulma dair Türkçe videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Türü: Git-Tabanlı
https://www.netlifycms.org/

Contentful

Kurulumu kendi arayüzünden olmakta ve çoklu proje yöneticileri için ve kompleks içerik modelleri oluşturmak için idealdir. Ücretlidir ancak ücretsiz versiyonunda da sunduğu özellikler tatmin edici. Özellikle dil yönetimi, i18n konusunda gayet iyi. Gatsby Cloud ile entegre çalıştırıldığında oldukça başarılı hale geliyor.

Türü: API
https://www.contentful.com/

Forestry

SSG (Static Site Generator) aracılığıyla oluşturduğunuz bir web projeniz varsa, kurulumu son derece basit. Projenizin root yoluna eklediği settings.yaml dosyası ile entegre olabiliyor. Aynı zamanda benim de kullandığım bir CMS.

Türü: Git-Tabanlı
https://forestry.io/

Tina CMS

Local'de çalıştırabildiğiniz ve GraphQL üzerinden tüm verileri çekebildiğiniz bir CMS. En güzel ve etkileyici özelliği sanırım, kurulum sonrasında çok fazla teknik bilgi gerektirmeyen bir dinamiği olması. Tüm içeriklerinizi Front-end üzerinden anlık olarak yönetebiliyorsunuz.

Türü: Git-Tabanlı
https://tinacms.org/

Ghost

Node.JS tabanlı açık kaynaklı bir CMS. Çoklu kullanım ve kapsamlı entegrasyonlar için ücret ödemeniz gerekiyor. Daha çok üyelik (auth) ve e-ticaret işlemleri için tercih ediliyor. Tüm SSG'ler tarafından destekleniyor.

Türü: Git-Tabanlı
https://ghost.org/

Kaynaklar

https://headlesscms.org/about
https://www.g2.com/categories/headless-cms

Headless CMS CMS Netlify Netlify CMS Contentful Forestry Tiny CMS Ghost Jamstack Markdown
© 2022, I use Cookie 🍪